Soucítím s Ukrajinou, říká ruský nacionalista žijící v ČR

Mezi našimi aktivisty a sympatizanty jsou také někteří příslušníci jiných evropských národností, kteří momentálně žijí v ČR. Mezi nimi je také jeden mladý Rus, se kterým jsme se rozhodli přinést rozhovor na ožehavá a žádaná témata. Rusko, Ukrajina, Putin - jak to vlastně vidí sami ruští nacionalisté se dozvíte na následujících řádcích.

179765157_127762216059054_8946458014287351520_nAktivisté NSF neoslavují komunistickou Rudou armádu (8.5.2021, Ostrava)

1)     Nestává se často, že by nás oslovil se zájmem o spolupráci mladý člověk z Ruska. Co nám o sobě můžeš prozradit? Chápeme, že sdělíš jen tolik, aby ses nevystavil žádnému riziku :)

Zaprvé, žádné riziko tady nevidím, jelikož vaše vláda nekontroluje sociální sítě tak tvrdě jako v Rusku, takže se cítím více svobodněji. Začnu od toho klasického, je mi 26, bydlím v Čechách už cca 4 roky, přičemž první rok jsem strávil na kurzu češtiny v Brně. Mám za sebou magisterské studium na VŠE, zabývám se o středověký boj, trénuji spolu s jedním českým týmem.

2)     Co Tě vedlo k navázání spolupráce právě s námi, nacionalisty? Měl jsi podobné postoje, už když jsi žil v Rusku?

Určitě jsem byl součástí tohoto hnutí ještě v Rusku, když jsme se spolu s kamarády dostali ke straight edge a poznali tak několik dalších lidí okolo naší subkultury. Začali jsme se takto seznamovat se zajímavou literaturou, hudbou a ostatním souvisejícím uměním0. Myslím si, že každý na to přichází stejným způsobem.

3)     Na aktivismu nacionalisty u nás je frustrující hlavně jedna věc. Když mladí lidé prohlédnou a začnou odsuzovat západní liberalismus, často hledají alternativu v Putinově režimu. Co bys jim se svou zkušeností vzkázal?

Jednoznačně se zdá, že politika Ruska je de-jure více vpravo než západní liberalismus, nicméně ve skutečnosti tomu tak není. Zaprvé musíme brát v potaz, že současní politici jsou pořád jen bývalí komunisté, kteří zastávali funkce v socialistickém režimu a pak jenom podpořili "revoluci" v roce 1991 a změnili oficiální název. Celá jejich metodologie zůstala stejná.

Zadruhé, čistka na začátku 2000 ukázala, že v Putinově režimu není místo pro národní hnutí. Bylo vytvořeno tzv. oddělení "E" (extremismus) v rámci federální bezpečnostní služby, které absolutně potlačilo jakékoliv síly, které mohly ohrozit politiku Putina.

Třetí věc, která zřejmě vyplývá z předchozí, je multikulturní politika a podpora etnických menšin. Jde tady o zvláštní status republik uvnitř federace (čečenská, dagestánská, Tatarstán atd.), které mají více pravomoci vůči jiným oblastím federace. Je tady jasně vidět, že v rámci federace nejsou možné jakékoliv postoje, které jsou v rozporu s multikulturní politikou. A to nemluvím tady o vazbě ruských politiků s etnickou mafií.

4)     Mohl bys nám jako etnický Rus poradit, jak se aktivně vymezovat proti Putinově režimu a zároveň nebýt obviněn z protiruského šovinismu?

Bohužel tady nemůžu poradit. Osobně si čtu zprávy z českých, mezinárodních a ruských zdrojů a snažím se informace objektivně porovnávat. Jednoznačně nemá cenu věřit takovým zdrojům, jako jsou Russia today, Sputnik, radio Svoboda a Idnes. Bohužel za mě Idnes je maximálně zaměřený na antiruskou propagandu, kritizují ve svých článcích docela trapné a neskutečné věci.

5)     Putinovo Rusko je často prezentováno tzv. konzervativci jako menší zlo. Je to pro Tebe přijatelné, například proto, že tam na ulicích nesmí pochodovat homosexuálové?

Pokud se podíváme na Moskvu nebo Petrohrad, tak normálně tam uvidíme hodně homosexuálů. Dokonce jsou i v televizi. Takže ten zákon o zákazu homosexuální propagandy, podle mého názoru, byl navržen jako nástroj pro odůvodnění represí proti některým opozičním organizacím.

Pokud mluvíme o normálním Rusku, mimo Moskvu a Petrohrad, tak je tam stále ten velice náboženský tradiční národ, který i bez tohoto zákonu v žádném případě nepřijímá LGBT myšlenky. Naštěstí máme konzervativní systém školství, který se nemění pod tlakem liberalistických sil.

6)     Jaká je situace radikálních nacionalistů v Rusku teď, a jakou mají perspektivu do budoucna?

Jak jsem již zmínil, tak nacionalistické síly byly drsně potlačeny po rebelii na manéžním náměstí v roce 2010. Oddělení "E" chytalo každého, kdo se jakýmkoliv způsobem profiloval k „NS“. Zajímavé je, že termín extremismus nebyl přesně definován, a proto "E" může uplatnit tento trest proti komukoliv, kdo se nebude jim líbit. Momentálně je každý významnější představitel národní scény buď ve vězení, nebo se přestěhoval do zahraničí (viz Wotanjugend, White Rex).

Také se objevují falešní pravičáci v prostředí YouTube, kteří propagují ekonomický liberalismus a ostatní věci, které opravdu vůbec nesouvisí s naší myšlenkou.

7)     Nelze se nezeptat. Každého by určitě zajímal Tvůj pohled na konflikt na Ukrajině...

Osobně soucítím s Ukrajinou jako s bratrským národem a nepodléhám propagandě, kterou máme ve všech médiích už cca 10 let. Je mi velmi líto Ukrajinců, kteří bojují proti silám DNR a LNR. Stačí se podívat na dokumenty o armádách DNR a LNR a bude jasné, že tam bojuje žalostná spodina a lidé, kteří na tom chtějí jen vydělat a nejde jim o blaho národů.

Přikládám jeden z těch dokumentů, tam ani nepotřebujete ruštinu (https://youtu.be/_xe8UnQUSVs).

Jednoznačně každý rozumný Rus chápe, že to byla vojenská intervence, že tam nešlo o obranu nějakého doněckého národa, který nechtěl zůstat pod fašistickou Ukrajinou, jak nám to říká propaganda.

Nicméně Ukrajina přátelsky přijímala ruské nacionalisty, kteří ji chtěli podpořit a bojovat proti LNR a DNR. Naštěstí naše vztahy s Ukrajinou nejsou úplně zničeny, většina mých zdejších kamarádů jsou Ukrajinci a nikdy jsme neměli žádné osobní konflikty kvůli této politické situaci. Doufám, že s českým národem dokážeme zachránit naše národně-slovanské vztahy, bez ohledu na politiku.

Menu

Sdílejte s námi

.

.

.

.